Бій Під Крутами

Відбувся 29 (16) січня 1918 року поблизу станції Крути (нині с. Пам'ятне Борзнянського району Чернігівської області) під час наступу на Київ військ більшовицької Росії.

Фото студентів Фото бійців студентського куреня перед боєм.

Конфлікт розпочався у грудні 1917 р. після того, як Українська Народна Республіка відмовилася визнати над собою владу петроградського більшовицького уряду В. Леніна. Внаслідок чого російські війська посунули спочатку з боку Харкова, де створили альтернативний уряд – народний секретаріат, на Полтаву і далі на Київ. В той же час більшовиками у Києві було інспіровано та роздмухано повстання робітників заводу «Арсенал», яке змушена була придушувати частина українських військ, замість висування на фронт проти окупантів.

Гвинтівка Мосіна-Нагана Гвинтівка Мосіна-Нагана зразка 1891 року.

З кінця грудня 1917 р. загін юнкерів 1-ї Київської юнацької школи ім. Б. Хмельницького (4 сотні по 150 юнкерів, 20 старшин, 18 кулеметів) під командою сотника Ав. Гончаренка боронив важливий залізничний вузол поблизу кордону УНР і РСФРР – станцію Бахмач.

27 (14) січня 1918 р. до них надійшло підкріплення з Києва – 1-ша сотня (115–130 осіб) новоствореного студентського куреня, складена з добровольців – студентів Українського національного університету, Київського університету, гімназистів старших класів українських гімназій під командою сотника Омельченко. Ці підрозділи і зайняли оборону біля станції Крути.

Вранці 29 (16) січня 1918 р. розпочався наступ на українські позиції 6-тисячного (цифри за різними оцінками різняться) більшовицького загону петроградських та московських червоногвардійців чолі з П. Єгоровим.

Бій тривав до вечора, було відбито кілька атак, бойові втрати складали до 300 вбитих, поранених та полонених. Чимало полягло й червоногвардійців.

Гвинтівка Мосіна-Нагана Схема бою під Крутами.

Командир Ав. Гончаренко віддав наказ відійти до ешелону, який чекав за 2 км. Відступаючи, частина студентської сотні потрапила в оточення, відчайдушно атакувала, але сили були нерівні. Одна чота (взвод) студентів у сутінках втратила орієнтир і вийшла на станцію Крути, яку вже зайняли червоногвардійці. 27 полонених юнаків було розстріляно.

Героїчний бій під Крутами призупинив наступ окупантів та відтягнув захоплення Києва. Це дозволило чимало встигнути українським дипломатам на Брестських мирних переговорах з Німеччиною та Австро-Угорщиною.

За рішенням Української центральної Ради 19 березня 1918 р. тіла вояків-студентів перевезли до Києва та урочисто поховали на цвинтарі Аскольдова могила. Після здобуття Україною 1991 р. незалежності подвиг героїв Крут посів гідне місце в пантеоні національної слави, став символом патріотизму і жертовності у боротьбі за державну незалежність. В 1998 р. на місці бою біля станції Крути та на Аскольдовій могилі були встановлені пам'ятні знаки.

Придбати

Чоловіча футболка "Крути"

Жіноча футболка "Крути"

Лонгслів "Крути"

Світшот "Крути"

Закрити меню